Нормальне життя людини передбачає причинно-наслідковий зв'язок минулого, теперішнього та майбутнього. Всі життєві події пов’язані між собою і спрямовані на реалізацію життєвого плану особистості.
Кожна людина намагається бути сценаристом власного життєвого шляху, визначаючи його напрям і мету.
Війна стала не лише стресовою, жахливою, шокуючою та непередбачуваною подією для українців, не просто зруйнувала звичне життя. У багатьох людей нашої країни вона спричинила руйнацію життєвих планів та повністю перекреслила життєву перспективу.
Змиритися з цим важко. Інколи на це потрібен час. Але *прийняття того, що життєві умови змінилися, є першим кроком людини до опанування цієї критичної життєвої ситуації.*
Першою природною реакцією людини на втрату перспективи, руйнацію планів та нові обставини життя можуть бути *розгубленість, агресія та сильна туга за нереалізованими планами.* Розуміємо, що це нормальна реакція, хвилюватися про втрату можливостей нормально.
Важливо усвідомити, що є події, на які *ми ніяк не можемо вплинути, не можемо їх змінити чи відмінити*. Війна і все, що вона несе з собою, є саме такою подією. Ми не можемо її відмінити, можемо лише набратися терпіння, внутрішнього спокою, сили та перемогти. Варто це визнати і прийняти.
Добре, якщо вдається знайти хороші моменти, нові можливості у змінених обставинах життя і саме на цьому концентрувати увагу. Увага на позитиві дозволяє відновитися, додає ресурсу для того, щоб віднайти нові смисли життя.
Варто більше думати про майбутнє, мріяти, створювати у своїй свідомості образ бажаного життя. Нові мрії додають енергії, викликають позитивні емоції, дозволяють бути дієвим і результативним.
Пам’ятаємо, що мрії збуваються. Варто мріяти про нову щасливу Україну і ті широкі перспективи, які відкриються для кожного з нас
_Ірина Тичина, психологиня, кандидатка психологічних наук_