Подати заяву для вступу

Бій за майбутнє України: 29 січня – День пам`яті полеглих у бою під Крутами

На Аскольдовій могилі

Поховали їх –

Тридцять мучнів українців.

Славних, молодих…

Це слова з вірша Павла Тичини "Пам`яті тридцяти", присвячені молодим українцям, які загинули в бою під Крутами 29 січня 1918 року. Бою, який обріс легендами й, попри поразку, став праобразом мужності та відваги для українського народу.

Україна 29 січня вшановує пам`ять Героїв битви, яка відбулася 101 рік тому. У далекому 1918 році українці стримали наступ ворога на Київ, проявивши жертовність і героїзм заради незалежності України.

Цей бій між 4-тисячною більшовицькою армією та 300-ма київськими студентами й гімназистами, що захищали підступи до Києва, тривав протягом 5 годин. У перебігу військових дій вирішального значення він не мав, та у свідомості багатьох набув особливого значення завдяки героїзму української молоді. Найбільше вразили сучасників поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків та були ними страчені. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами й вигадками.

Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави та став символом патріотизму. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам`яті героїв Крут». На початку 2012 року на місці дерев`яного хреста на Аскольдовій могилі, де були поховані загиблі студенти і гімназисти з-під Крут, було встановлено пам`ятник із символічною цитатою зі Святого Євангелія: “Найбільша любов – життя покласти за друзів”.

До цієї пам`ятної дати в Роменському ВПУ класними керівниками з метою поглибленого вивчення історичних подій, виховання інтересу та поваги до свого історичного минулого в дусі національної самосвідомості, гідності та честі, гордості за свій народ було проведено години спілкування та виховні години: “Ми Вас пам`ятаємо, Герої Крут”, “Захищати Батьківщину – святий обов`язок кожного українця!” , “Патріотизм молоді під час визвольного руху в бою під Крутами”. Учні згадали імена тих юнаків – крутянців, яких зберегла нам історія, висловили свої думки щодо сьогодення та подій в Україні. Методом проведення аналогії учні групи КК-1 пригадати літературних героїв чи персонажів із кіно, які робили героїчні вчинки та намагались самотужки протистояти численним ворогам, переглянули презентації: «Бій під Крутами», «Крути – і сум, і біль, і вічна слава України».

У бібліотеці навчального закладу оформлено виставку історичної та публіцистичної літератури, присвяченої визвольним змаганням українського народу та героям битви під Крутами “Ніколи Україні не забути тих юних душ нескорений політ”. А кабінет історії поновлено тематичною виставкою “Історико-політичні перепони на шляху до української державності”.

У серцях українців бій під Крутами назавжди залишиться неспростовним фактом героїзму й жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну.

Фото.