Подати заяву для вступу

ЧАДНИЙ ГАЗ – ЦЕ ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНО

Чадний газ, або монооксид вуглецю (хімічна формула – СО), - безбарвний дуже небезпечний газ, бо не має запаху, а тому його неможливо відчути.

Чадний газ зустрічається всюди, де є умови (недостатня кількість кисню, погана робота витяжок, забиті димарі) для неповного згорання речовин, що містять вуглець.

Небезпека полягає ще й у тому, що чадний газ має кумулятивну дію. Потрапляючи у кров, сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень по організму, і людина гине як від задухи. Так, після двох годин перебування в приміщенні, в повітрі якого міститься лише 0,1% С0, людина непритомніє і може померти. Якщо вміст монооксиду вуглецю вдвічі більший, людина удвічі швидше зазнає смертельного отруєння. Навіть помітивши небезпеку, через знесилення неспроможна врятуватися.

Чадний газ легший за повітря, тому піднімається вгору.

На відкритому просторі небезпека мінімальна. Інертний за високих температур, він згоряє у кисні синім полум`ям. Зріджується дуже погано, а в рідкому стані має густину, меншу за одиницю.

ЯК РОЗПІЗНАТИ НЕБЕЗПЕЧНУ КІЛЬКІСТЬ ЧАДНОГО ГАЗУ ТА ЗАПОБІГТИ ОТРУЄННЮ?

Завжди треба бути насторожі у замкнених, погано провітрюваних приміщеннях, які опалюють автономно, або де відкрите полум`я використовують у виробничих цілях. Там про присутність чадного газу може свідчити поява кіптяви, задимлення, жовтого полум`я пальників. Треба також уважно стежити за самопочуттям. Так, під дією монооксиду вуглецю можуть погіршитися світлова та кольорова чутливість зору, слух, з`явитися головний біль та відчуття тиску на лоб, знизитися працездатність. Сильний головний біль, слабкість, запаморочення, туман перед очима, нудота є ознаками небезпечної концентрації отрути. За вищого вмісту чадного газу вже існує небезпека загибелі людини.

Тому, відчувши згадані симптоми, треба якомога швидше вийти на свіже повітря.

ПЕРША ДОПОМОГА В РАЗІ ОТРУЄННЯ ЧАДНИМ ГАЗОМ:

• потерпілого потрібно негайно винести на свіже повітря;

• звільнити від тісного одягу, який заважає диханню, розстібнути комір і ремінь;

• на голову і груди покласти холодний компрес;

• напоїти гарячим чаєм, кавою;

• у разі зупинки дихання та кровообігу провести серцево-легеневу реанімацію;

• дати понюхати вату, змочену нашатирним спиртом.

Дотримуйтесь правил безпеки!